To polscy przedsiębiorcy tworzą polską gospodarkę! Adamed Pharma na Kongresie Polska Moc Biznesu
Silne firmy to silna gospodarka - o znaczeniu polskich przedsiębiorców podczas IV edycji Kongresu Polska Moc Biznesu dyskutowali liderzy firm prywatnych oraz przedstawiciele rządu i organizacji pozarządowych. Jak wynika z danych GUS polskie przedsiębiorstwa prywatne generują 50% PKB Polski. 78% osób zatrudnionych w gospodarce narodowej – pracuje w sektorze prywatnym. Dzięki ich pracy 44% podatków dochodowych w 2022 roku, które trafiło do budżetu państwa pochodziło od polskich przedsiębiorców prywatnych. Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, znalazła się wśród Top Speakers kongresu społeczno-gospodarczego Polska Moc Biznesu, który odbył się 2 grudnia na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie
Kongres Polska Moc Biznesu to platforma dialogu łącząca przedstawicieli biznesu, nauki, polityki oraz organizacji pozarządowych. Jednym z partnerów wydarzenia była Polska Rada Biznesu, której wiceprezesem jest dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma. Podczas kongresu ponad 120 ekspertów dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami.
W dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli Polskiej Rady Biznesu pt.: „Wizerunek przedsiębiorcy - jak postrzegamy ludzi biznesu?” Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, wskazała na rolę polskich przedsiębiorców w rozwoju i konkurencyjności Polski w skali regionu i rynków międzynarodowych.
- To my, Polacy, budujemy ten kraj. Aż 50% polskiego PKB generują polscy przedsiębiorcy prywatni. Sektor prywatny w 2022 roku odprowadził 44% podatków dochodowych, a osoby fizyczne 41%, co razem daje 85% wpływów z podatków dochodowych do budżetu państwa. Dla porównania, przedsiębiorstwa zagraniczne odpowiadają jedynie za 10% wpływów z podatków dochodowych – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz w trakcie dyskusji.
Krajowe środki publiczne i granty na rzecz rozwoju polskiej innowacji
W panelu „Miliardy dla Polski - na co i jak wydamy 59,8 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy” dr n. ekon. Karolina Czekaj, Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Nadzoru Właścicielskiego Adamed Pharma podkreśliła rolę udziału środków publicznych w rozwój branży. Podczas dyskusji rozmawiano m.in. o inwestycjach, które polski rząd powinien uznać za priorytety w kontekście wydatkowania środków przyznanych Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zastanawiano się też, w jaki sposób unijne dotacje wpłyną na polską transformację ekologiczną, cyfryzację oraz poprawę infrastruktury w perspektywie długofalowej.
– Aby zapewnić wzrost gospodarki Polski, konieczne są innowacje. Zmiana procesów na bardziej nowoczesne jest niezbędna, aby Polska mogła utrzymać swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Dotacje mają kluczowe znaczenie w tym kontekście, ale niestety w przypadku dofinansowań z KPO czynnik czasu stanowi największą przeszkodę. Wydatkowanie środków do 2026 roku, przy projektach innowacyjnych, które z natury są wieloletnie, jest niezwykle trudne. W związku z tym wiele firm może rezygnować z realizacji takich przedsięwzięć. Dlatego jako przedsiębiorcy oczekujemy otwartości ze strony instytucji przyznających środki, a zwłaszcza przyspieszenia procedur – obecnie sam proces oceny wniosków trwa kilka miesięcy, a my mamy na wydatkowanie środków zaledwie kilkanaście miesięcy. Ważne jest również rozluźnienie barier administracyjnych podczas realizacji projektów. Jeśli te ograniczenia zostałyby złagodzone, umożliwiłoby to szybsze wydatkowanie środków – powiedziała dr n. ekon. Karolina Czekaj Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Nadzoru Właścicielskiego Adamed Pharma.
Otwarcie o zdrowiu psychicznym
W ramach Kongresu Polska Moc Biznesu nie mogła zabraknąć kwestii dotyczących zdrowia psychicznego. W panelu „Stresor gorszy niż wirus. Jak chronić zdrowie psychiczne dorosłych i dzieci?” udział wzięła dr Halszka Witkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, partnera programu „Wspierająca Szkoła” Fundacji Adamed – pierwszego w Polsce kompleksowego programu dotyczącego zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży.
– O zdrowiu psychicznym mówi się coraz więcej, jednak zachowania samobójcze wciąż pozostają tematem tabu, pomimo że w Polsce każdego dnia aż 15 osób odbiera sobie życie. Na szczęście powstał projekt, który przełamał to tabu. Fundacja Adamed, we współpracy z serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, stworzyła wyjątkową inicjatywę „Wspierająca Szkoła”. Projekt ten skupia się na edukacji i szkoleniu dorosłych, ponieważ to od nas, dorosłych, zależy, jak dzieci będą się czuły i czy odważą się zwrócić do nas po pomoc w trudnych chwilach – powiedziała dr Halszka Witkowska podczas dyskusji.
Wyróżnienie tych, którzy pomaganie mają w genach
W trakcie wieczornej gali wieńczącej wydarzenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „DNA - bo pomaganie mamy w genach.” W jury, które wyłoniło finalistów, zasiadła Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma i Członkini Zarządu Fundacji Adamed.
Tegoroczna edycja konkursu została poświęcona zaangażowaniu firm i organizacji niosących pomoc osobom dotkniętym skutkami wrześniowej powodzi na południu Polski. Zarówno Fundacja Adamed, jak i Adamed Pharma podejmowały szereg działań mających na celu pomoc poszkodowanym, placówkom medycznym i aptekom, a także wparcie psychologiczne dla osób dotkniętych kataklizmem.