Adamed na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym
14 maja, Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia, wzięła udział w pracach jury konkursu Start-up Challenge, który odbywał się w ramach Scale-up Alley European Start-up Days w Spodku. Zaprezentowało się na nim ponad 100 firm m.in. z Białorusi, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA. Katarzyna Dubno uczestniczyła w procesie wyłonienia najlepszych projektów z obszaru Health&Biotechnology. Laureatem w tej kategorii został Bioceltix, startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej, który został wyróżniony m.in. za ambitny plan badań klinicznych, opracowany model biznesowy i możliwość skalowania rozwiązań.
Startupy jak złoto
Marcin Szczeciński, menedżer inwestycyjny firmy Adamed, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, uczestniczył natomiast w panelu „Oblicza nowych technologii medycznych -szanse i wyzwania”.
W ocenie Marcina Szczecińskiego zjawisko, którego obecnie doświadczamy w Polsce to startupowa „gorączka złota” – mamy wobec startupów wielkie oczekiwania, są one postrzegane jako przyszłe koło zamachowe innowacyjnej gospodarki. Równolegle powstaje szereg narzędzi oraz rozwiązań, które startupowy boom mają wspierać.
- Rynek wypełniają dziesiątki konferencji, wydarzeń startupowych czy programów akceleracyjnych. Powstają firmy łączące startupy z korporacjami lub tworzące je na zamówienie. Fundusze inwestycyjne otrzymały zaś znaczący zastrzyk kapitału ze środków publicznych (…). Bez wątpienia to najlepszy czas dla startupów w Polsce, od kiedy zaczęliśmy posługiwać się tym określeniem. Dziś nie mamy jednak jeszcze licznych przypadków sukcesu mierzonych spektakularnymi wycenami spółek, skalą przychodów osiąganych przez startupy czy łącznie dającymi efekt potężnej wartości rynku inwestycji VC – mówił Szczeciński podczas debaty EKG.
Recepta na sukces startupu?
W trakcie panelu ekspert Adamedu Marcin Szczeciński wskazywał również, że nie ma uniwersalnej recepty na udany rozwój dla wszystkich startupów medycznych. Jednakże jednym z warunków niezbędnych w powodzeniu realizacji tego typu projektów, jest właściwe rozpoznanie potrzeby zdrowotnej, na którą chce odpowiedzieć medyczny startup. Jego zdaniem takiej oceny powinno dokonać szerokie grono ekspertów-praktyków, a nie trzech zaprzyjaźnionych ze startupem specjalistów.
- Należy również dokładnie poznać, co już dzisiaj stanowi w praktyce klinicznej standard postępowania terapeutycznego w określonym obszarze oraz dokładnie zrozumieć, jak bardzo złożoną strukturą jest cały system opieki zdrowotnej – dodał Szczeciński.