Adamed Pharma z nagrodą „Przyjaciel Seniora” II Kongresu Zdrowia Seniorów
30 stycznia 2025 r. w Domu Technologicznym w Warszawie odbyła się druga edycja Kongresu Zdrowa Seniorów “Akceptacja – Transformacja – Wsparcie”, którego głównym organizatorem jest Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia. Podczas wydarzenia, Adamed Pharma wziął udział w debacie na temat polityki senioralnej oraz odebrał prestiżową nagrodę „Przyjaciel Seniora” za swoje zaangażowanie w poprawę jakości życia osób po 60 roku życia i promowanie profilaktyki zdrowotnej.
Tegoroczny II już Kongres Zdrowia Seniorów, który odbył się pod hasłem „Grey revolution” – rewolucja seniorów” zgromadził ekspertów, liderów branży oraz przedstawicieli organizacji działających na rzecz seniorów. W panelu pt. „Nowa polityka senioralna. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?” udział wzięła Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego Adamed Pharma, podkreślając znaczenie kompleksowego podejścia do zdrowia osób starszych.
Zgodnie z raportem Minister ds. Polityki Senioralnej “Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za 2023 r.” prawie 2/3 osób w wieku 60 lat i więcej ma długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, które trwały co najmniej 6 miesięcy. Częściej były to kobiety (64,9%) niż mężczyźni (60,6%). Dominują mieszkańcy miast (63,9%) niż wsi (61,9%).1 Według prognoz GUS, liczba ludności w wieku 65+ w Polsce wyniesie 8,19 mln w 2030 roku, 8,67 mln w 2040 roku, w 2050 roku 9,87 mln, a w 2060 roku osiągnie 10,07 mln, co będzie stanowić 32,6 % całej populacji2. Zgodnie z ostatnimi prognozami Eurostatu - przeciętne dalsze trwanie życia polskich seniorów będzie się wydłużało i w okresie 2019-2050 może wzrosnąć w przypadku 60-letnich mężczyzn o 4,8 lat, a w przypadku kobiet o 4,0 lata. 3
- Analizując przywołane statystyki oraz fakt, że aż 65% seniorów ocenia swoje zdrowie, jako złe lub przecięte - wśród obszarów poprawy zdrowia pokolenia Silver, należy wskazać po pierwsze na konieczność profilaktyki i edukacji zdrowotnej, po drugie zapewnić skuteczne, nieprzerwane terapie lekowe, po trzecie holistycznie podejść do zdrowia fizycznego i psychicznego - podkreśliła Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego Adamed Pharma. - W kontekście poprawy dobrostanu osób starszych w perspektywie wydłużającego się okresu jesieni życia, profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Spotykając się z seniorami w ramach naszych licznych stref Zdrowia Adamed oraz realizując badania profilaktyczne programów społecznych Adamed dostrzegamy, ogromne zainteresowanie i deficyty w tym zakresie. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa lekowego. Adamed od ponad 20 lat prowadzi liczne projekty rozwojowo-badawcze mające na celu rozwój leków, w ostatnich latach trwa także rozbudowa infrastruktury, by zapewnić stały dostęp do terapii pacjentom, którzy najbardziej tego potrzebują. Należy również podkreślić znaczenie kwestii zdrowia psychicznego. Niestety samotność, depresja czy w końcu, samobójstwa wśród osób starszych stanowią dramatyczny problem i pozostają tematem tabu. Dlatego tak ważne jest podejmowanie systemowych działań zachowując synergię zdrowia fizycznego i psychicznego – podkreśla Agnieszka Rejer-Mellin.
Wydarzenie zakończyło uroczyste wręczenie nagród „Przyjaciel Seniora”, które jest wyróżnieniem osób, organizacji i instytucji szczególnie zasłużonych w działaniach na rzecz seniorów. Adamed Pharma otrzymał prestiżową nagrodę “Przyjaciel Seniora” w kategorii „firma” za wieloletnią działalność na rzecz osób starszych oraz zaangażowanie w promowanie profilaktyki zdrowotnej, w ramach programów takich jak „Adamed dla Seniora”. Nagrodę w imieniu Adamed Pharma odebrała Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego Adamed Pharma.
Źródło danych:
2. GUS “Prognoza ludności na lata 2023–2060
3. https://pan.pl/wp-content/uploads/2023/06/Rekomendacje_I.4_wersja_dzeta.pdf
***
Kongres Zdrowia Seniorów promuje aktywizację, integrację i solidarność międzypokoleniową. Chce ukazać starość jako czas pełen możliwości i realizacji nowych życiowych ról. Wspólnie możemy stworzyć społeczeństwo, które wspiera seniorów, docenia ich wkład i aktywnie włącza ich w proces współtworzenia rzeczywistości.
Organizator główny: Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia.
Współorganizatorzy: Fundacja Żyjmy Zdrowo, Polsko-Amerykańska Fundacja Onkologiczna, WW1 sp. z o.o., Wyszło na Zdrowie