Prezentacja Raportu Polskiej Rady Biznesu
24 lutego 2016 r. w Warszawie Polska Rada Biznesu (PRB) zaprezentowała raport „Wizerunek Przedsiębiorcy”, przygotowany w ramach Programu Promocji Polskiej Przedsiębiorczości, którego inicjatorką jest dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Dyrektor Generalny Grupy Adamed oraz Wiceprezes PRB.
Wśród prelegentów spotkania znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, zarządu PRB oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Reprezentująca Grupę Adamed, dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, przedstawiła wnioski płynące z raportu oraz główne założenia Programu Promocji Polskiej Przedsiębiorczości.
Jako organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców głęboko wierzymy, że trwały wzrost gospodarczy Polski możliwy jest tylko przy udziale rodzimej przedsiębiorczości–powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz – Jesteśmy także przekonani, że kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki i krytyczne w kontekście grożącej Polsce tzw. „pułapce średniego dochodu” są edukacja najmłodszego pokolenia i budowa etosu przedsiębiorczości.
Nad tym, jak budować etos przedsiębiorczości w Polsce, zastanawiali się prelegenci w czasie debaty eksperckiej.
To od doświadczonych przedsiębiorców powinna płynąć inspiracja i wiedza do młodych ludzi i tych przedsiębiorców, którzy są dopiero na początku swojej drogi biznesowej. To ich aktywność za klika lat zbuduje prawdziwy wizerunek polskiego przedsiębiorcy i da Polsce realną szansę na długofalowy rozwój – stwierdziła Dyrektor Generalna Grupy Adamed.
Zobacz film z debaty Polskiej Rady Biznesu
O raporcie „Wizerunek Przedsiębiorcy”
Celem raportu, przygotowanego we współpracy z ekspertami z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), jest zaprezentowanie wizerunku polskich przedsiębiorców w świadomości społecznej. Wyniki przeprowadzonych na potrzeby dokumentu badań opinii skonfrontowano z danymi historycznymi i wskazaniami opiniodawców z innych krajów Unii Europejskiej.
Z raportu wynika, że przedsiębiorcy mają raczej dobrą opinie społeczną, a Polacy doceniają ich wkład w narodową gospodarkę. Z drugiej strony wciąż w naszym kraju obserwuje się niedostateczny poziom edukacji z zakresu przedsiębiorczości, a na temat samego obszaru, wciąż funkcjonuje wiele stereotypów.
Pełny raport dostępny jest tutaj.
O Polskiej Radzie Biznesu
Członkowie Polskiej Rady Biznesu wierzą, że trwały i stabilny wzrost gospodarczy Polski możliwy jest tylko poprzez rozwój przedsiębiorczości. Dlatego od samego początku funkcjonowania Polskiej Rady Biznesu w 1992 roku, głównym celem jej członków jest konsolidowanie środowiska biznesowego w Polsce, dbanie o jego jak najlepszy wizerunek i obecność w debacie publicznej najistotniejszych dla przedsiębiorców tematów oraz promowanie postaw przedsiębiorczości wśród Polaków. Edukacja, a także stwarzanie warunków dla rozwoju przedsięwzięć lokalnych, ma na celu rozbudzenie w młodych ludziach energii i przedsiębiorczości, która w przyszłości pozwoli kształtować polską gospodarkę w oparciu o silny krajowy biznes.