Wydarzenia

Nagrody w konkursie wspierającym przestrzeganie zaleceń lekarskich w Hiszpanii rozdane

18 listopada 2024

Znani są już zwycięzcy pierwszej edycji konkursu wspierającego przestrzeganie zaleceń lekarskich jako czynnika warunkującego efektywną terapię, zorganizowanego przez Adamed Laboratorios, przedstawicielstwo firmy Adamed w Hiszpanii. Ceremonia odbyła się 15 listopada podczas Międzynarodowego Dnia Adherencji w Madrycie, z udziałem kluczowych ekspertów z dziedziny medycyny oraz polityków.

Zamysłem tej pionierskiej inicjatywy było wyróżnienie i promocja najlepszych projektów mających na celu poprawę przestrzegania zaleceń lekarskich w obszarach takich jak onkologia, choroby układu krążenia, psychiatria oraz uzależnienie od tytoniu. Do konkursu, od maja do września bieżącego roku, mogły zgłaszać się ośrodki zdrowia, stowarzyszenia pacjentów oraz organizacje społeczne i non-profit działające w sektorze zdrowia na terenie Hiszpanii.

Ceremonię otworzyli Almudena Quintana, Dyrektor Naczelna ds. Opieki Zdrowotnej Madryckiej Służby Zdrowia oraz Marcin Nowak, Dyrektor Zarządzający Adamed Laboratorios. W swoich przemówieniach podkreślili oni znaczenie przestrzegania zaleceń lekarskich dla poprawy zdrowia pacjentów oraz stabilności systemu opieki zdrowotnej.

W ramach wydarzenia odbyła się również debata pt. "Wyzwania i przyszłe perspektywy przestrzegania zaleceń lekarskich", w której wzięli udział uznani eksperci z sektora zdrowia.

 

Nagrodzone projekty

Po debacie ogłoszono decyzję jury. W konkursie „Adamed dla przestrzegania zaleceń lekarskich”, podzielonym na cztery kategorie, każda zwycięska inicjatywa otrzymała nagrodę w wysokości 7 500 euro w formie darowizny na rozwój projektu. Laureatami pierwszej edycji zostali:

  • Alejandro Porras Segovia, reprezentujący Fundación Instituto de Investigación Sanitaria Fundación Jimenez Díaz, otrzymał nagrodę za Najlepszy Projekt promujący przestrzeganie zaleceń lekarskich w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego.
  • María Jesús Romero Santos, reprezentująca Asociación Española de Cáncer de Cabeza y Cuello (Hiszpańskie Stowarzyszenie ds. Raka Głowy i Szyi), otrzymała nagrodę za Najlepszy projekt promujący przestrzeganie zaleceń lekarskich w leczeniu chorób onkologicznych.
  • Javier Herrero Flores, reprezentujący Fundación para la investigación biomédica de Córdoba, otrzymał nagrodę za Najlepszy projekt promujący przestrzeganie zaleceń lekarskich w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.
  • Carlos Jiménez i Maribel Cristobal, reprezentujący Fundación Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago de Compostela, otrzymali nagrodę za Najlepszy Projekt promujący przestrzeganie zaleceń lekarskich w obszarze uzależnień - rzucanie palenia.

– Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest kluczowe dla powodzenia terapii. W Adamed Laboratorios wierzymy, że obok postępu w badaniach i rozwoju leków ważne jest wspieranie pacjentów w konsekwentnym przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Dzięki konkursowi wspieramy projekty, które poszukują praktycznych i skutecznych rozwiązań w tej sferze, przyczyniając się do dobrobytu hiszpańskiego społeczeństwa – powiedział Marcin Nowak, Dyrektor Zarządzający Adamed Laboratorios.

 

O konkursie „Adamed dla przestrzegania zaleceń lekarskich”

Konkurs „Adamed dla przestrzegania zaleceń lekarskich” jest wyrazem zaangażowania firmy w innowacje w zdrowiu oraz wspieranie projektów realnie wpływających na życie pacjentów, co wpisuje się w misję Adamed, której celem jest odpowiadanie na wyzwania współczesnej medycyny.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) [1] z 2017 roku, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich przyczynia się do około 200 000 przedwczesnych zgonów rocznie, generując dodatkowe koszty dla europejskiego systemu ochrony zdrowia w wysokości 125 miliardów euro rocznie z powodu możliwych do uniknięcia hospitalizacji, opieki nagłej i wizyt ambulatoryjnych.

Więcej informacji na temat nagrodzonych projektów można znaleźć na stronie: https://adamed-awards.es.

 

[1] Rozwiązanie problemu marnotrawienia środków na zdrowie. OECD, 2017, https://read.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/tackling-wasteful-spending-on-health_9789264266414-en#page1