ESG

Adamed Pharma ponownie partnerem studiów podyplomowych dla pedagogów i psychologów szkolnych

31 października 2024

19 października 2024 roku ruszyła kolejna edycja studiów podyplomowych na kierunku „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” realizowanych przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Adamed Pharma jest wyłącznym partnerem tej ścieżki akademickiej od jej uruchomienia w 2021 roku.

IV już edycja studiów podyplomowych na kierunku Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie" zgromadziła 34 słuchaczy, którzy rozszerzają swoje kompetencje do pracy z dziećmi i młodzieżą w trudnej sytuacji życiowej.  Tak jak w ubiegłych latach wyłącznym partnerem tej istotnej ścieżki akademickiej jest Adamed Pharma. Współpraca z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej to jedno z działań w ramach zaangażowania społecznego firmy, którego niezwykle istotnym filarem są działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej, zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Odpowiedź na najbardziej palące potrzeby pedagogów i psychologów szkolnych

Zakres studiów obejmuje cztery bloki tematyczne istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka, teorii kryzysu oraz metod wsparcia najmłodszych w środowisku szkolnym i rodzinnym. Przeprowadzana corocznie ewaluacja pozwoliła dostosować program zajęć IV edycji tak, aby odpowiadały one na najbardziej palące potrzeby codziennej pracy pedagogów i psychologów szkolnych.

Harmonogram tegorocznej edycji studiów został poszerzony o trzy nowe przedmioty:

  • Pomoc interwencyjna dziecku w chorobie somatycznej,
  • Interwencja w przypadku żałoby,
  • Studium przypadku – czyli zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce interwencyjnej.

– Pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży była dla nas motywacją do uruchomienia w 2021 roku nowego kierunku studiów podyplomowych pn. „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie". Nasze trzyletnie doświadczenie pokazuje jak ważne i potrzebne są treści przekazywane w trakcie zajęć. Coroczne badanie ewaluacyjne, które przeprowadzamy wśród słuchaczy wskazuje, że coraz częściej w codziennej pracy spotykają się z objawami kryzysów emocjonalnych u swoich podopiecznych. Chcemy jak najlepiej przygotować ich do stawiania czoła temu wyzwaniu, dlatego w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby, poszerzamy zakres naszych studiów o nowe zagadnienia. Najlepszym potwierdzeniem słuszności podejmowanych działań są dla nas opinie uczestników, którzy niejednokrotnie podkreślają, że ukończenie naszego kierunku dało im narzędzia do właściwej reakcji w sytuacjach kryzysowych, z których korzystają w swojej praktyce zawodowej – mówi dr Ewa Odachowska-Rogalska, Kierowniczka Studiów Podyplomowych „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie”

Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży prezentowane przez Komendę Główną Policji są zatrważające. Tylko w 2023 r. 2 139 nastolatków do 18 r. ż. próbowało odebrać sobie życie. Był to drugi rok z rzędu, gdy wskaźnik prób samobójczych utrzymał się powyżej dwóch tysięcy. Aby sytuacja ta mogła ulec zmianie konieczne jest holistyczne podejście i otoczenie wsparciem zarówno osób w kryzysie samobójczym jak i ich najbliższego otoczenia – rodziców, nauczycieli oraz grupy rówieśniczej. Specjaliści szkolni wykazują ogromny potencjał pomocowy w przypadku kryzysów u młodych osób, potrzebują jednak odpowiedniego przygotowania. Studia podyplomowe na kierunku Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie" są odpowiedzią na tę potrzebę.

– Podnosząc kompetencje psychologów i pedagogów szkolnych poprzez wsparcie studiów podyplomowych prowadzonych przez Akademię Pedagogiki Specjalnej, z drugiej zaś prowadząc program Wspierająca Szkoła – pierwszy w Polsce kompleksowy program zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży – działamy dwutorowo. Jesteśmy przekonani, że takie wielowymiarowe podejście pozwala dotrzeć nam szeroko z edukacją i wachlarzem właściwych narzędzi pomocy psychologicznej – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego w Adamed Pharma, Koordynatorka Fundacji Adamed.

Szczegółowy plan studiów i kryteria przyjęć znajdują się pod adresem:

https://rekrutacja.aps.edu.pl/pl/offer/RSP2023/programme/ZP-PWD/?from=field:PY