Wydarzenia

Adamed Pharma na 20. jubileuszowym Forum Rynku Zdrowia

23 października 2024

W dniach 21-22 października 2024 r. w Warszawie odbyło się jubileuszowe 20. Forum Rynku Zdrowia (FRZ). Wydarzenie już po raz kolejny zgromadziło przedstawicieli kluczowych instytucji związanych z ochroną zdrowia, liderów rynku farmaceutycznego, ekspertów oraz decydentów. W trakcie jego tegorocznej edycji pod hasłem „Dla zdrowia. Razem”, Adamed Pharma – jako wieloletni partner Forum – zabrał głos w jednej z kluczowych dyskusji i przedstawił swoje stanowisko dotyczące kwestii wpływu przemysłu farmaceutycznego na gospodarkę.  

W panelu „Przemysł farmaceutyczny i jego wpływ na gospodarkę”, który odbył się drugiego dnia wydarzenia, Adamed Pharma reprezentowała Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia. Podczas dyskusji omówiono kluczowe wyzwania i szanse związane z rozwojem branży farmaceutycznej w Polsce oraz jej wpływ na innowacyjność, zatrudnienie i eksport. Eksperci biorący udział w debacie podkreślili, że sektor odgrywa istotną rolę w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki, zwłaszcza w kontekście postpandemicznej odbudowy i rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne terapie. 

– Musimy zastanowić się, czy potencjał polskiej branży farmaceutycznej jest w pełni wykorzystany. Obecnie sektor ten wnosi do polskiego PKB jedynie 0,7%, podczas gdy na rynkach europejskich jest to od 1,5% do 2%. Nasza branża rośnie w tempie od 3 do 5%, podczas gdy europejska rozwija się od 7 do 10%. Różnice są więc znaczące. Mamy silną bazę – duże krajowe firmy oraz przedsiębiorstwa zagraniczne, które zdecydowały się inwestować w Polsce. Kluczowe jest, abyśmy zaczęli działać, a do tego niezbędny jest dialog. Wzajemne zrozumienie oczekiwań, potrzeb i możliwości wspólnych działań jest niezwykle istotne. Pandemia i wybuch wojny pokazały, jak ważne są bezpośrednie kontakty i rozmowy, i jak wiele można wspólnie osiągnąć – mówiła Katarzyna Dubno.  

Dyskusja była także okazją do zaprezentowania perspektywy Adamed Pharma dotyczącej potrzeb krajowej branży farmaceutycznej w kontekście dalszego rozwoju oraz roli, jaką może on odegrać w budowaniu niezależności Polski w obszarze dostępu do leków i innowacyjnych terapii. 

- Konieczne jest także powstanie listy leków krytycznych, zarówno na poziomie europejskim jak i krajowym, a także wprowadzenie konkretnych zachęt dla firm, które już działają w Polsce, aby rozwijały produkcję i obszary badawcze. Potrzebne są także działania przyciągające nowe inwestycje, zarówno w zakresie budowy nowych fabryk, jak i wykorzystania już istniejącej infrastruktury. Bardzo istotne jest także wsparcie państwa w obszarze eksportu polskich firm, ponieważ zyski z eksportu są reinwestowane w rozwój infrastruktury produkcyjnej i obszaru badawczo-rozwojowego – podkreśliła Katarzyna Dubno i dodała, że rozwój w tym obszarze jest filarem bezpieczeństwa lekowego kraju.  

Debata pokazała, jak istotne jest stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju sektora farmaceutycznego w Polsce, zwracając uwagę na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji, które będą wspierać innowacje, inwestycje oraz współpracę między przemysłem a instytucjami publicznymi. Uczestniczący w niej eksperci zgodnie podkreślili, że kluczowe jest stworzenie stabilnego i przewidywalnego środowiska biznesowego, które umożliwi polskim producentom leków konkurowanie na rynku międzynarodowym. 

Podczas tegorocznego Forum Rynku Zdrowia Adamed Pharma reprezentowała także Agnieszka Rejer-Mellin, Kierowniczka Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Zaangażowania Społecznego.  

*** 

Forum Rynku Zdrowia jest jednym z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia. Każdego roku biorą w nim udział wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji. W tegorocznej edycji Forum Rynku Zdrowia uczestniczyło niemal 3000 osób, a debaty i dyskusje z Forum dotarły do publiczności zarówno biorącej udział w wydarzeniu stacjonarnie jak i online.