Debata na temat Critical Medicines Act i deregulacji z udziałem Adamed Pharma podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
Critical Medicines Act i deregulacja – to główne tematy panelu pt. „Bezpieczeństwo lekowe. Zarządzanie ryzykiem lekowym” odbywającego się w ramach jubileuszowego X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. W dyskusji wybrzmiał głos Adamed Pharma, który podczas wydarzenia reprezentowała Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia.
Jubileuszowy Kongres Wyzwań Zdrowotnych, odbywający się w tym roku 13 i 14 marca w Katowicach, po raz kolejny zgromadził w jednym miejscu czołowych ekspertów, decydentów z sektora ochrony zdrowia, liderów branży farmaceutycznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W programie wydarzenia nie zabrakło dyskusji na temat bezpieczeństwa lekowego. W jej ramach szczególną uwagę poświęcono opublikowanemu 11 marca br. przez Komisję Europejską projektowi Critical Medicines Act (Akt o Lekach Krytycznych) oraz procesowi deregulacji, który stanowi obecnie jeden z kluczowych tematów publicznej debaty w Polsce. W panelu pt. „Bezpieczeństwo lekowe. Zarządzanie ryzykiem lekowym” w imieniu Adamed Pharma głos zabrała Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia. W trakcie debaty przedstawicielka Adamed Pharma podkreśliła m.in. znaczenie współpracy sektora publicznego i prywatnego w budowaniu stabilnego i odporniejszego systemu dostępu do leków:
– W obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych ważne jest, żeby sektor publiczny i prywatny współdziałał. Ta współpraca jest niezwykle ważna dla Polski i dla bezpieczeństwa lekowego w naszym kraju. Mamy już Akt o Lekach Krytycznych, polską Listę Leków Krytycznych. Co więcej, w ostatnim czasie polski rząd sprzeciwił się Dyrektywie ściekowej, która mogłaby negatywnie wpłynąć na produkcję leków, co jest świetnym przykładem skutecznego działania w obronie interesów krajowych wytwórców.
Zapytana o perspektywę branży w kwestii opublikowanego niedawno projektu Aktu o Lekach Krytycznych, Katarzyna Dubno wskazała na kluczowe działania, które powinny zostać uwzględnione w dokumencie, aby wspierać rozwój produkcji leków w Europie:
– W kontekście projektu Aktu o Lekach Krytycznych, należałoby uwzględnić przede wszystkim utworzenie funduszu wspierającego rozwój produkcji leków i API, ale także np.: mechanizmy wyrównujące konkurencyjność leków wytwarzanych w Europie względem tych produkowanych w Azji, gdzie koszty wytwarzania są niższe. Istotne jest, by Europejska Lista Leków Krytycznych zawierała możliwe wiele polskich produktów, co przełożyłoby się na dostęp do przewidzianych funduszy typu STEP.
Z kolei w odniesieniu do postulatów branży do strony publicznej w kontekście deregulacji, przedstawicielka Adamed Pharma podkreśliła, że kluczowe zmiany regulacyjne wymagają wieloetapowego podejścia:
– Pierwszy poziom to zmiany niewymagające nowych ustaw – raczej odnoszące się do praktyk czy procedur. Drugi poziom to zmiany ustawowe, jak choćby nowelizacja ustawy refundacyjnej. Trzeci to zmiany prawa na poziomie unijnym – np.: Dyrektywa ściekowa, ale także np.: Dyrektywa CSRD, nakładająca gigantyczne obowiązki raportowania ESG. Na te trzy poziomy powinniśmy patrzeć, podejmując dyskusję o deregulacji tak, aby proces ten był efektywny.
W tej niezwykle istotnej dyskusji, dotyczącej kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem lekowym i deregulacją, głos strony publicznej prezentował dr Marek Kos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
3. edycja konkursu Kobieta Rynku Zdrowia
X Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych towarzyszyło rozstrzygnięcie 3. edycji konkursu Kobieta Rynku Zdrowia. W ramach tej inicjatywy redakcja Rynku Zdrowia wskazała najbardziej wpływowe kobiety, które swoją pracą i działaniami przyczyniają się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce oraz rozwoju medycyny w minionym 2024 r. Wśród 67 wyróżnionych, znalazła się Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma. Z dumą gratulujemy!
Nagrody Kobiet Rynku Zdrowia, dla finałowej dziesiątki odebrały menedżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i ochrony zdrowia. Miejsce pierwsze ex aequo zajęły minister zdrowia Izabela Leszczyna i wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.
Rozstrzygnięcie konkursu Start-Up-Med 2025
Podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych ogłoszono również wyniki konkursu Start-Up-Med 2025, który wyróżnił innowacyjne projekty w dwóch kategoriach: Start-up oraz Ośrodek Medyczny i Naukowy. W konkursowym jury zasiadł Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych Adamed Pharma, który wraz z innymi ekspertami i czytelnikami portalu Rynek Zdrowia miał wpływ na wybór najlepszych nowatorskich inicjatyw medycznych. W tegorocznej edycji konkursu ocenie poddano aż 50 projektów, spośród których kapituła konkursowa wyłoniła 9 finalistów, a następnie wskazała zwycięzców.
W kategorii Start-up nagrodę zdobył Ultra Echo Scan, system sztucznej inteligencji, który wykrywa wrodzone wady serca u noworodków. Z kolei w kategorii Ośrodek Medyczny i Naukowy wyróżniono projekt Zero-Contrast PCI, rewolucyjną metodę angioplastyki, która pozwala przeprowadzić zabieg bez użycia kontrastu, zmniejszając ryzyko uszkodzenia nerek. Ponadto, czytelnicy serwisu Rynek Zdrowia wyróżnili dwa projekty: system AI do wykrywania sepsy u noworodków oraz smartwatch monitorujący pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR).
Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.hccongress.pl/pl/